понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie czyli po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast częstokroć służą dodatkowo za ozdobę. Na ogól takie ogrodzenie Winylowe stawia się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo wzrastają oraz mocno się zagęszczają. Dużo uroku maja tez takie żywe ploty, które prowadza przez cieniste kąciki skweru. Ciemna zieleń liści wraz z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego płotu uspokaja oraz odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki które są w ogrodzie, a także nasze upodobania oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, nierzadko również ekspansywnie rozkwitają, lecz wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PCV zdołają być niezwykle wysmukłe, jednakże powinno się je regularnie skracać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie wyznacza się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•szybko wzrasta,
•cyklicznie podcinany porządnie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią bajecznie się przebarwia na rozmaite odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony reprezentacyjnej, a cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z Winylu stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki oraz ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół krawędzi posiadłości. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий